
Rekommenderade semesterboenden Norditalienska Sjöarna
Hyr hus och lägenheter i Norditalienska Sjöarna från 653 kr per natt
Det bästa urvalet av semesterboenden i Norditalienska Sjöarna
Spara upp till 50 %
Fritidshus och stugor med trädgård
Naturens omfamning: Boka en semesterbostad i Norditalienska Sjöarna omgiven av lummiga trädgårdar - fly redan i dag!
Semesterbostäder med Terrass
Lycka i solnedgång: boka din semesterbostad i Norditalienska Sjöarna med privat terrass - din avkoppling väntar!
Norditalienska Sjöarna Recensioner
Resenärernas feedback om Norditalienska Sjöarna samlades in av Cimenio. Cimenio uppmuntrar användare att ge sin ärliga åsikt och säkerställer äktheten av recensioner genom att validera användarnas resebiljetter.
Av de norditalienska sjöarna valde vi den största, Gardasjön, för ett besök. Vi övernattade i närbelägna Verona, som är mycket lätt att nå med tåg från Tyskland, tack vare det bekväma läget och det lägre priset. Vid Gardasjön blev vi mycket imponerade av Sirmione, dit vi åkte direkt med buss LN026. Halvöns norra spets med det medeltida Scaligero-slottet är ett absolut måste! Längst i norr finns också den relativt lugna Jamaica-stranden med en vacker utsikt över Gardasjön. Men Verona i sig är också mycket vackert och det är roligt att promenera genom den gamla stadskärnan. Man måste absolut gå förbi Julias hus från Shakespeares klassiska pjäs! Vi brukade också äta ute i Verona - det finns en fantastisk glassbar där glassen kommer kyld från källaren när man beställer den - och det fanns så många sorter! Till huvudrätt åt vi focaccias, som är riktigt goda och billiga i Verona. Från Verona gjorde vi också en dagsutflykt till Venedig, dit vi åkte med regionaltåg. Det var dock outhärdligt varmt den dagen. Nästa gång skulle vi därför resa till regionen i slutet av september snarare än i början - och framför allt stanna längre!
En särskild höjdpunkt var Sirmione vid Gardasjön. Där besökte vi det medeltida Scaligero-slottet, som är riktigt imponerande! På halvöns norra spets finns också vackra stränder med fantastisk utsikt över Gardasjön. I Verona är det värt att ta en promenad genom staden och besöka Julias hus (från Romeo och Julia). Venedig ligger inte heller långt bort.
Jamaica-stranden ligger längst norrut i Sirmione och är inte lika välbesökt som de andra stränderna. Rejäla skor är dock att rekommendera.
Otroligt vackra landskap och sevärdheter i överflöd finns där.
Många medeltida sevärdheter
Bra lokaltrafik
Kan fortfarande vara mycket varmt i september
Fans av stadsresor
Vi tillbringade en vecka vid Comasjön och gjorde en rundresa. Våra favoritställen var Bellagio, Varenna och Lenno. Vi åt ofta på små lokala restauranger som bjöd på lokala rätter. Vi var där med bil och kunde lätt ta oss från plats till plats med bil eller färja. Om jag skulle resa till Comosjön igen skulle jag kolla vädret i förväg, eftersom det kan ändras mycket snabbt på grund av det alpina läget.
Sol Italien joie de vivre
Leta efter restauranger där lokalbefolkningen sitter
Vackert landskap
Vackra städer
Natur
Massor av turism
Trånga gator
Fans av stadsresor